Metoda Montessori to innowacyjna filozofia edukacji, stworzona przez włoską lekarkę i pedagog  Marię Montessori ponad 100 lat temu w Rzymie. Podejście tej metody do nauki i wychowania opiera  się na przekonaniu, że każde dziecko ma wrodzoną zdolność i chęć do samodzielnego uczenia się oraz  rozwijania się w harmonii ze swoim otoczeniem. Metoda Montessori kładzie nacisk na rozwój całej  osobowości dziecka – fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. 

Podstawowymi założeniami metody Montessori jest przede wszystkim staranne przygotowanie  środowiska, w którym dziecko ma swobodę poznawania i samodzielności. Zajęcia w szkołach oraz  zabawki zgodne z tą metodą sprzyjają rozwijaniu zdolności społecznych, emocjonalnemu wzrastaniu  oraz podnoszeniu koordynacji fizycznej. Metoda ta pozwala dziecku doświadczyć radości uczenia się,  czerpać przyjemność z procesu nabywania wiedzy i zapewnia rozwój poczucia jego własnej wartości.  

Wolność wyboru i samodzielność: Metoda Montessori zachęca dzieci do samodzielnego  podejmowania decyzji i wyborów. Dzieci mają możliwość wyboru, w jaki sposób spędzą swój czas i  jakie zadania wykonają. Nauczyciele w metodzie Montessori pełnią rolę obserwatorów i  przewodników, dostarczając odpowiedniego materiału i wsparcia, ale pozwalając dziecku rozwijać się  zgodnie z własnym tempem i zainteresowaniami. 

Zabawki i materiały edukacyjne: Kluczowym elementem metody Montessori są specjalnie  opracowane materiały i zabawki edukacyjne, które rozwijają konkretne umiejętności dziecka.  Zabawki Montessori są często wykonane z naturalnych materiałów, najczęściej są to zabawki  drewniane i zaprojektowane tak, aby rozwijały koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową wyobraźnie. Przykłady takich zabawek to klocki geometryczne, tablice z literami i cyframi, puzzle,  oraz materiały do rozwijania zmysłów, takie jak zestawy do rozpoznawania dźwięków czy tkaniny o  różnych fakturach. Wiele zabawek zgodnych z metodą Montessori znajdziesz na naszej stronie.  

Indywidualizacja i różnorodność: Metoda Montessori zakłada, że każde dziecko jest unikalne i ma  różne tempo rozwoju oraz zainteresowania. Dzieci mają swobodę w wyborze zadań i mogą pracować  w swoim własnym tempie, zgodnie z własnymi zainteresowaniami. W metodzie Montessori dąży się  do rozwijania pełnego potencjału dziecka, umożliwiając mu odkrywanie i eksplorację różnych  dziedzin. 

Rozwój społeczny: Metoda Montessori kładzie duży nacisk na rozwój społeczny i umiejętności  interpersonalne. Dzieci uczą się współpracy, szacunku wobec innych osób, empatii i  odpowiedzialności. Poznają również uczucia i jak je definiować za pomocą takich zabawek jak  MASTERKIDZ Nauka Emocji Gra Drewniana Montessori

Oprócz tego metoda ta kładzie nacisk na rozwój umiejętności obserwacji, koncentracji,  samodzielności a także pracy w ciszy, uczenia się od siebie nawzajem i porządku.  

Czym metoda Montessori różni się od metod w zwykłych szkołach? 

Zamiast samochodzików, lalek czy grających zabawek znajdziemy w nich łamigłówki, drewniane  puzzle, układanki, maty edukacyjne i wiele innych. Sama Montessori uważała, że klasy powinny być  wyposażone w prawdziwe sprzęty domowe takie jak lodówka, kuchenka, umywalka, a także  narzędzia do pracy w ogrodzie czy sprzątania. W ten sposób często zaopatrzone są przedszkola i  szkoły np. w Norwegii. W metodzie Montessori dzieci są głównie uczone bez kar i nagród, bez  przeszkadzania a przede wszystkim bez stresu. Nie skupia się jedynie na słuchaniu i pisaniu a na  obserwacji, rozwoju i samodzielności. 

Przeciwnicy tej metody twierdzą, że dzieci wychowywane w tej metodzie w przyszłości mogą być  samolubne oraz rozkapryszone. Jednak nawet jeśli pewne elementy metody Montessori budzą nasze  wątpliwości, nie oznacza to, że powinniśmy zupełnie z niej rezygnować. Wystarczy dostosować ją do  własnych preferencji. W końcu przewodnią myślą metody Montessori jest to, że każde dziecko jest  inne i wymaga indywidualnego podejścia. 

Zabawki Malucha – gwarancja kreatywności i dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *